فرود ناسا بر مریخ دوران جدید اکتشاف را آغاز می کند

1

مریخ نورد Perseverance با نشستن روی ناخن گاز خود ، اکنون سنگها را جمع می کند تا به زمین برگردد و برای اولین بار صداهای مریخ را ضبط کند.

مریخ نورد Perseverance ناسا در 18 فوریه با موفقیت در دهانه Jezero در مریخ فرود آمد و دوران جدید اکتشاف در این سیاره سرخ را آغاز کرد که در آن سنگ ها برای اولین بار جمع آوری شده و به زمین بازگردانده می شوند.

با استقرار در یک سپر حرارتی محافظ ، Perseverance از فضای نازک مریخی چرخید و سپس یک چتر را به کار گرفت تا سرعت خود را کم کند. در مانور نهایی فرود ، یک “جرثقیل آسمانی” که مریخ نورد را در دست داشت ، موشک های خود را شلیک کرد تا Perseverance شش چرخ که به اندازه ماشین است را به آرامی به سطح پایین بیاورد.

مریخ نورد در ساعت 3:55 بعد از ظهر به وقت شرقی ایالات متحده ، پس از تقریباً هفت ماه سفر از زمین ، پایین آمد. اولین تصاویر از سطح ، که از طریق کلاهک های واضح لنز دوربین های جلوگیری از خطر آن گرفته شده ، منظره ای غبارآلود را پوشانده از سنگ ها نشان می دهد. استقامت اکنون در کف صاف و تاریک دهانه ی یزرو ، حدود 2 کیلومتری جنوب شرقی منطقه ای که زمانی دلتای رودخانه بود ، نشسته است و این دهانه دهانه آب پر شده است. صخره های بلند – لبه های آن دلتای باستان – در تصاویر اولیه گرفته شده توسط مریخ نورد به سختی قابل مشاهده هستند.

فرود همانطور که مهندسان انتظار داشتند به راحتی انجام شد. جنیفر تروسپر ، معاون مدیر مأموریت در آزمایشگاه پیشرانه جت (JPL) در پاسادنا ، کالیفرنیا ، می گوید: “تقریباً احساس می کنم در خواب هستیم.” در ساعت ها و روزهای آینده ، مریخ نورد بیشتر از محیط اطراف خود عکس می گیرد و آزمایش ابزارهای علمی خود را آغاز می کند.

هدف این ماموریت این است که به اطراف دهانه Jezero بچرخد و نمونه های سنگی را از دلتای رودخانه و یک دریاچه باستانی جمع آوری کند که شاید شواهدی از زندگی مریخ در گذشته باشد. سرانجام ، مریخ نورد نمونه های خود را در نقاط خاصی از زمین مریخ که فضاپیماهای آینده می توانند آنها را بازیابی کنند ، ترک خواهد کرد – و این استقامت را اولین قدم در یک تلاش چند ده ساله برای آوردن سنگهای مریخ به زمین قرار می دهد.

 

کاوش در سطح مریخ

ورود Perseverance حتی بیشتر از سایر فرودهای مریخ برای بشر مهم تر بود ، زیرا مریخ نورد در نقطه ای از نظر زمین شناسی فرود آمد که Jezero نام دارد و پر از صخره های شیب دار ، تخته سنگ های بزرگ و تپه های شنی است که فضاپیما باید مراقب آنهاباشد. مهندسان JPL ، در جایی که  Perseverance در آنجا ساخته شد ، تکنیک های جلوگیری از خطر را برای اطمینان از برخورد ایمن ایجاد کردند. از همه قابل توجه تر ، هنگامی که Perseverance به سمت Jezero فرود آمد ، از یک دوربین جهت دار برای عکسبرداری سریع از چشم انداز و مقایسه زمین با مجموعه ای از نقشه های ذخیره شده در کشتی استفاده کرد. سپس فضاپیما خود را از خطرات دور کرد و در مکانی صاف در یکی از معدود مناطق امن به آرامش رسید. تروسپر می گوید: “همه چیز عالی به نظر می رسد.”

“استقامت” دو میکروفن را حمل می کند – اولین میکروفون فرستاده شده به این سیاره – برای گوش دادن به صداهای مریخی ، مانند باد و چرخ چرخ های مریخ نورد که در سطح زمین می چرخند. در سال 2018 ، ناسا یک کاوشگر دیگر به نام InSight را که در حدود 3500 کیلومتری آن قرار دارد فرود آورد ، اما دارای یک لرزه سنج است که به جای آن به “مارسکی” که سطح مریخ را تکان می دهد گوش می دهد. دانشمندان InSight فکر می کنند هنگام برخورد دو قسمت بزرگ از سیستم فرود مریخ نورد به سطح زمین ، کاوشگر می تواند صدای لرزش “استقامت” در مریخ را بشنود. اما آنها نمی دانند که آیا InSight حداکثر تا صبح 19 فوریه این تأثیر را تشخیص داده است یا نه! این اولین کشف لرزه ای یک اثر شناخته شده بر روی یک سیاره دیگر است و می تواند اطلاعات بیشتری در مورد فضای مریخ را نشان دهد ، زیرا امواج از این دست می توانند به نقشه برداری از ویژگی های زمین شناسی در زیر سطح کمک کنند. بنجامین فرناندو ، دانشمند سیاره ای در دانشگاه آکسفورد انگلیس ، که در این تلاش نقش دارد ، می گوید: “تنها کاری که می توانیم انجام دهیم این است که صبر کنیم و امیدوار باشیم.”

تصاویر دوربین های رنگی Perseverance و همچنین ویدئویی که هنگام هبوط آن گرفته شده است ، احتمالاً در روزهای آینده نیز منتشر خواهد شد.

مریخ نورد طی 30 روز اول مریخی خود در سطح زمین ، مشغول بررسی ابزارهای خود خواهد بود ، از جمله باز کردن دکل پر از دوربین های با کیفیت بالا و عکسبرداری از منطقه اطراف محل فرود. یک ابزار بخشی از جو مریخ را به خود جلب می کند و سعی می کند از گازهای جمع شده برای تولید چند گرم اکسیژن به عنوان منبعی برای کاوشگران آینده بشر استفاده کند.

در هفته های آینده ، استقامت از محل فرود خود دور می شود و یک هلی کوپتر کوچک 1.8 کیلوگرمی را از شکم خود به سطح زمین پایین می آورد. این هلی کوپتر با نام Ingenuity اولین پرواز پرقدرت را در سیاره  دیگر آزمایش می کند. MiMi Aung ، مهندس ارشد هلی کوپتر در JPL ، می گوید: “این لحظه واقعاً مانند برادران رایت خواهد بود ، اما در یک سیاره دیگر.”

کارایی ماموریت

در طول 3 ماه اول استقامت در سطح زمین ، دانشمندان و مهندسان تیم روی زمان مریخ کار می کنند که در آن یک روز تقریبا 40 دقیقه بیشتر از یک روز زمین است. این بدان معناست که آنها اغلب در طول شب کار خواهند کرد . اگرچه کار بر روی زمان مریخ ، به تیم اجازه می دهد تا در برنامه ریزی عملیات روزانه کارآیی بیشتری داشته باشد ، پس از اینکه در ابتدای هر روز مریخ ، با مریخ نورد ثبت نام کرد.

استقامت با هدف مسافرت سریع و کارآمد ، طی حداقل 15 کیلومتر از Jezero در یک سال مریخ (که تقریباً 2 سال روی زمین است) – زمانی که ناسا برای مأموریت اولیه اختصاص داده است. 43 لوله برای جمع آوری سنگ و خاک مریخ حمل می کند. هدف این است که 15 تا 20 تا از آنها را در پایان همان سال اول پر و زمین بگذاریم تا فضاپیماهای آینده تحویل بگیرند.

مریخ نورد مجهز به پلوتونیوم می تواند بر روی دشت همسایه بپیچد و در دیگر محیط هایی که برای زندگی باستان مناسب هستند کاوش کند و به جمع آوری سنگ و خاک ادامه دهد. اولین نمونه از نمونه های آن برای بازگشت به زمین 2031 است.

ساخت و راه اندازی Perseverance که در ژوئیه سال 2020 آغاز شد ، هزینه ساخت آن 4/2 میلیارد دلار بود و زمینگیری و بهره برداری از آن برای اولین سال در مریخ 300 میلیون دلار دیگر هزینه خواهد داشت. این سومین مأموریتی است که در این ماه به سیاره سرخ رسیده است – به دنبال فضاپیماهای امارات متحده عربی و چین ، که هر دو اکنون در مدار هستند.

مأموریت چینی ، تیانوان -۱ ، سعی خواهد کرد مریخ نورد خود را از اوایل ماه مه روی سطح فرود آورد.

مقاله قبلیقیمت روز کنسول ها – 1399/12/1
مقاله بعدیآیا منتظر Elden Ring باشیم؟!

1 نظر

پاسخ ترک

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید